A világranglista második helyén
Kövér Fanni a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karának másodéves hallgatója. Élete a sport, és egy nem mindennapi ágban jeleskedik, ez pedig a gerelyhajítás. Mára már U20-as Eb-bronzérmes és korosztályos világranglista-második gerelyhajító kategóriában.
Mi volt az inspiráció, ami eljuttatott az élsportig?
Sportos családban nevelkedtem. Visszanézve a kiskori képeimet, rengetegszer tűnik fel mellettem labda vagy egyéb sporteszköz, így a sport iránti elköteleződésem, úgy gondolom, már egészen kisgyermekkoromban alakulhatott ki. Tulajdonságaim között említeném a maximalizmusomat, mely kardinális tényezője volt annak, hogy az élsport felé vegyem az irányt. Amihez hozzáfogok, ott igyekszem legjobb tudásom szerint szerepelni, megmérettetni magam és természetesen felvenni a versenyt az adott terület legjobbjaival.
Miért pont a gerelyhajítás?
Öt éves koromban kerültem a kézilabdapályára, ahol nyolc évet töltöttem. Ott is sikerült szép eredményeket elérnünk, többször legjobb játékosnak és gólkirálynak is megválasztottak. Természetesen a csapatsportnak is megvan a maga szépsége, viszont elkezdtek érdekelni az egyéni sikerek is. Rövid ideig párhuzamosan csináltam a kézilabdát az atlétikával, majd végérvényesen az utóbbi mellett döntöttem. Anyukámra gyerekkorában egy veszprémi atlétika versenyen felfigyelt egy helyi gerelyhajító edző, viszont akkor ő tornázott és kézilabdázott, így elutasítani kényszerült az edző hívását. Innen jött az ötlet, hogy a lehetőséggel, amivel sajnos anno ő nem élt, vajon a lánya hogyan boldogulna. Az évek során pedig egyre szebb és szebb sikereket tudtam elérni, így nagyon hálás vagyok, hogy rátérhettem erre az útra.
A gerelyhajítás végigkísérte az általános és középiskolás éveidet. Folyamatosan megvolt az edződ, akire tudtál támaszkodni?
Atlétikai pályafutásom kezdete óta a harmadik edzővel dolgozom együtt. Valamennyiük támogatta kettős karrieremet, és számukra is nagyon fontos volt az, hogy a sport mellett a tanulásra is kellő hangsúlyt fordítsak. Jelenlegi edzőm sikeres élsportolói pályafutását követően is rendkívül eredményesen tevékenykedik az élet több területén, így egyfajta példaképként tekinthetek személyére.
Ízig vérig veszprémi vagy, középiskolába is közgázra jártál, egyenes út vezetett a Gazdaságtudományi Karig. Ha a tanulmányok másfelé vinnének, hogyan lehetne azt összeegyeztetni a sporttal?
Úgy gondolom, hogy ha az ember kellő akarattal, vággyal és célokkal rendelkezik, a legtöbb nehézség megoldható. Rendkívül széleskörű azon paletta, mely területek érdekelnek még a pénzügyi-számvitel tanulmányaimat követően is. Előfordulhat, hogy a közeljövőben tanulmányaim másfelé visznek, de a Pannon Egyetemen megszerzett tudást feltétlen szeretném összehangolni a többi területtel is. Hiszek az élthosszig tartó tanulásban, és abban, hogy kompetenciáinkat az életünk bármely szakaszában fejleszteni tudjuk.
Mennyire nehéz összeegyeztetni az edzéseket az egyetemi tanulmányokkal?
Nem tagadom, rendkívül nehéz. Egy hónapja dolgozom együtt új edzőmmel, Horváth Gergellyel, aki veresegyházi származású. Heti rendszerességgel utazok Veszprém-Budapest-Veresegyház városok között, ugyanis az edzéseim ezen három városban kerülnek lebonyolításra. Úgy gondolom, hogy nagy áldozatokat és lemondásokat hozok annak érdekében, hogy előre tudjak lépni. További fejlődésemet szem előtt tartva, nap mint nap igyekszem mindent megtenni céljaim elérése érdekében. A kialakult helyzet miatt még nehezebb összeegyeztetni a sportot tanulmányaimmal, de az egyéni tanrend, a Sport és Tanulás Program lehetőségének és az oktatóimnak hála az egyetemen is szépen tudom venni az akadályokat. Rendkívül sokat tanulok, az edzések, edzőtáborok idején nélkülözni kényszerülök előadásokat, de alapvetően szorgalmas és kitartó személynek tartom magamat, így legjobb tudásom szerint igyekszem elsajátítani az órákon elhangzott tananyagokat is. Mint az élet bármely területén, így a sport és a tanulás összehangolásában is létfontosságú tényezőnek tartom a megfelelő tervek elkészítését. Jól megtervezett koncepció nélkül egyhamar összecsapnak a hullámok a fejem fölött, ezért igyekszem naprakész és felkészült lenni valamennyi területen.
Harmadik féléve vagy már hallgatója a Pannon Egyetemnek. Mit szeretsz legjobban az egyetemi tanulmányaid során?
A családias légkört, a jó hangulatot, és a változatos programsorozatot, mely során valamennyi hallgatónak lehetősége van megtalálni az érdeklődési köréhez legközelebb álló terület eseményeit. Számomra többlet motivációt ad az is, hogy az egyetem különböző kampuszai az elmúlt évek során beruházásokon mentek keresztül, így az előadásokra menet a hallgató az ajtón szép környezetben, letisztult, modern épületekbe léphet be, melyeknek hála garantált a jó kedv.
A sport ás tanulás mellett tudsz figyelmet fordítani tudományos tevékenységekre, például TDK-ra?
Sajnos erre a területre már nincs időm kellő hangsúlyt fordítani. Értesüléseim szerint a Tudományos Diákköri Konferencia a magyar felsőoktatás talán legátfogóbb tehetséggondozási formája, a tudóssá nevelés színtere. Így aki teheti, arra biztatom, hogy érdemes kipróbálnia magát ezen a területen is, ugyanis a lehetőségek széles tárháza miatt akár itt születhet meg a diák első tudományos élménye is.
Hogyan építhető tovább a sportkarrier?
A világranglistán elfoglalt helyezéseimet tekintve az elmúlt évek során aktuális korosztályom legjobbjai között szerepelni. Idén a jeruzsálemi Junior Európa-bajnokságról éremmel térhettem haza, és év végére továbbra is a világranglista 2. helyén állok. Úgy gondolom, a junior korosztályt szép eredményekkel sikerült lezárnom. Még három esztendő van vissza az utánpótlás éveimből, majd hivatalosan is a felnőtt korosztályba lépek. Jövőre felnőtt Európa-bajnokságot rendeznek Rómában, melynek kvalifikációs szintjétől egyéni csúcsomat, az 58,13 métert tekintve kevesebb, mint két méter választ el. Célom, hogy egy jó felkészülést követően átlépjem a 60 méteres határt, mely a világ női gerelyhajító mezőny nemzetközileg elismert szintjének számít. További álom, hogy olimpikon gerelyhajító legyek és valamennyi felnőtt világversenyen a legjobb tudásom szerint szerepelhessek.
Mészáros Zoé
Fotók: Zsigmond László, NUTRI